Dywany w Salonie Inspiracje Pomysły Aranżacje

Dywan w salonie – pomysły i inspiracje

Wybierając dywan do salonu kierujemy się przede wszystkim własnym gustem oraz tym, aby pasował on do wnętrza. Obecnie wybór dywanów jest olbrzymi, w związku z tym jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedni dla siebie (i swojego salonu) dywan.

Styl, w jakim urządzimy salon ma bezpośredni wpływ na wybór dodatków (poduszek, zasłon czy obrazów), dlatego omówimy pokrótce najczęściej spotykane typy aranżacji wraz z konkretnymi modelami dywanów, które będą do nich pasować.

Skandynawskie pomysły

Od dobrych kilku lat bardzo popularnym stylem w urządzaniu wnętrz jest styl skandynawski. Nic dziwnego – cechuje go bezpretensjonalność, prostota, przywiązanie do naturalnych materiałów oraz ciepło. Mówiąc najprościej – bardzo łatwo poczuć się w takim wnętrzu dobrze. Jasne – najczęściej kremowe, białe lub jasnoszare ściany oraz meble w kolorach naturalnego drewna to rozwiązanie Skandynawów na ograniczoną ilość światła. Jednak i w naszej strefie klimatycznej – zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, nie cierpimy raczej na jego nadmiar i wszelkie rozwiązania rozjaśniające przestrzeń są mile widziane. A mówiąc o przestrzeni – nietrudno zauważyć, że jasne wnętrza wydają się przestronniejsze, co również stanowi ogromny plus.

Co warto podkreślić – styl skandynawski, pomimo wrażenia przestronności, nie gubi w tym cechy kluczowej – przytulności. Jest to możliwe dzięki dużej ilości tekstyliów – poduch, narzut oraz dywanów (lub kilku mniejszych dywaników). Jakie dywany pasują do salonu w skandynawskim stylu? Poniżej kilka naszych propozycji.

Maroko i Skandynawia

Dywan Marokański 00.890b beige – ten model cechuje się subtelnym wzorem na ciepłym, beżowym tle. Jego kolor doskonale będzie pasował do naturalnego drewna, które nieodzownie łączy się ze stylem skandynawskim.

https://www.dywany-chodniki.com/dywany-do-salonu/4404-dywan-marokanski-00890b-beige.html

Puszyste Cappucino

Drugą propozycja jest model Verinos cappuccino – to dywan typu shaggy. Jest on wyjątkowo puchaty i miękki, dzięki wysokości runa. Ciepły odcień beżu wprowadza do wnętrza zarówno ciepło, jak i rys elegancji. Brak wzorów jest dobrym wyborem jeśli pozostałe elementy wnętrza są wzorzyste i chcemy uniknąć efektu chaosu.

https://www.dywany-chodniki.com/dywany-jednokolorowe/3450-verinos-cappuccino-dp-.html

Geometryczna układanka

A co jeśli nasze wnętrze jest aż „za spokojne”? Wtedy możemy właśnie dywanowi powierzyć role „gwiazdy wnętrza” i wybrać model Majestic 00.3332 blue gold. Geometryczna układanka trójkątów w kolorach żółci, niebieskości i bieli z pewnością przyciągnie wzrok.

https://www.dywany-chodniki.com/dywany-do-salonu/4617-dywan-majestic-003332-blue-gold.html

Loftowe inspiracje

Równolegle, do stylu skandynawskiego, popularnym trendem w urządzaniu salonów jest styl loftowy. Tu również dużą rolę odgrywa poczucie przestronności. Uzyskuje się je jednak innymi środkami niż w stylu skandynawskim.

Minimalizm – to słowo klucz w urządzaniu loftowych wnętrz. Sprawdza się zasada „mniej znaczy więcej”, stosowana dosłownie i konsekwentnie. Tu nie ma miejsca na nadliczbowe meble. Styl loftowy wymaga pewnej dyscypliny, jednak efekt to wynagradza. Podobnie, jak w stylu skandynawskim, tu również na ścianach mile widziana jest biel i szarości jednak jeśli chcemy nadać wnętrzu bardziej wyrazisty charakter postawmy na cegłę i beton. To właśnie te materiały są „znakiem rozpoznawczym” loftowego wnętrza.

Styl loftowy lubi wyrazista, geometryczne bryły, dlatego myśląc o meblach powinniśmy szukać właśnie takich. Wprawdzie styl industrialny kojarzymy ze szkłem i metalem, nie oznacza to jednak, że drewno nie będzie pasowało do takiego wnętrza. Co więcej – dzięki drewnu unikniemy we wnętrzu efektu „laboratorium”.

Charakter wnętrza kształtują, obok mebli, dodatki. Oczywiście, jak wspomnieliśmy wyżej, aranżacje industrialne idą w kierunku „mniej”, nie oznacza to jednak „w ogóle”. Jak najbardziej możemy pokusić się o poduszki czy narzuty – ważne by nie przesadzać ze wzorami czy paleta kolorystyczną. W loftowych wnętrzach lepiej sprawdzą się wzory geometryczne niż kwiatowe, ciekawy efekt uzyskamy również przemycając nutę op-artu.

Jeśli tylko mamy możliwość- zrezygnujmy z firan i zasłon – zwyczajnie nie pasują one do wnętrz industrialnych. Jeśli nie chcemy mieć „gołych” okien – wybierzmy rolety(które są zarazem praktyczniejsze).

A co z dywanem?

Czy też powinniśmy z niego zrezygnować? Nie, wnętrza loftowe nie są aż tak restrykcyjne. Dywany są mile widzianym elementem, jednak – tu również- nie każdy model będzie pasował do wnętrza. Poniżej podajemy kilka modeli, które sprawdzą się we wnętrzu loftowym.

Loftowa szarość

Verinos gray – to dywanowy „pewnik”. Szary, neutralny odcień i brak wzorów sprawiają, że model ten doskonale będzie pasował do industrialnego wnętrza. Wyróżnia go wysokie runo, dzięki czemu jest wyjątkowo miękki i puszysty. Ten model aż zaprasza to chodzenia po nim boso.

https://www.dywany-chodniki.com/dywany-jednokolorowe/3451-verinos-gray-dp-.html

Kontrastowa geometria

Nasza druga propozycja jest bardziej wyrazista. Model Lazarus 00945c yellow może być tym elementem, który skupia na sobie uwagę. Geometryczny wzór trójkątów tworzy mila dla oka układankę. Kolorystyka – szarość i czerń wpisuje się w paletę wnętrza loftowego, wprowadzając do niego zarazem akcent kolorystyczny (żółty)

https://www.dywany-chodniki.com/dywany-do-pokoju/4326-dywan-lazarus-00945c-yellow.html

Geometryczna układanka

Nasza trzecia propozycja to opcja „pomiędzy” modelem pierwszym a drugim. Dywan Vistella 02 gray to połączenie stonowanych odcieni szarości z geometrycznym wzorem. Sześcioboki tworzą miłą dla oka kompozycję a paleta szarości i bieli nie zakłóca minimalizmu wnętrza.

https://www.dywany-chodniki.com/dywany-nowoczesne/3635-dywan-vistella-02-gray-dp-.html

Dywan jest tym elementem, który pasować będzie do każdego stylu wnętrza. Warto o nim pamiętać, bo nie tylko ociepla przestrzeń, ale również nadaje jej charakter.

Zobacz inne Dywany do Salonu

Dodaj komentarz