Chevron na dywanie

Chevron na dywanie

Chevron na dywanie. Chevron, to dla architekta lub historyka sztuki, wzór linii zygzakowatej, występujący w linii prostej i zdwojonej, tworzącej szereg połączonych narożnikami kwadratów lub rombów. Czyli mówiąc najprościej, chevron to nic innego, jak zygzak.

Litera V, z której zbudowany jest zygzak, to litera o szerokiej symbolice. Zwolennicy znaku V twierdzą, iż jest ona symbolem dziewictwa, zwycięstwa, opiekuńczości i miłosierdzia. Przeciwnicy zaś dowodzą, że to symbol okultystyczny, często stosowany w praktykach magicznych. Niezależnie od symboliki, przyznać trzeba, że wzór zygzaka, mimo iż prosty, jest interesujący i elegancki.

Chevron stosowany był już w czasach neolitu, zdobiono nim wówczas gliniane naczynia. Znany był także w starożytnym Egipcie, a jego ślady odnajdziemy na naczyniach, budowlach i ubiorach. W średniowieczu chevron był popularnym motywem zdobniczym w architekturze, a w heraldyce odwrócona litera V, zwana krokwią, była symbolem zaszczytnym, nadawanym znamienitym budowniczym oraz ludziom odznaczającym się bohaterstwem i opiekuńczością. Znak ów po nadaniu, można było włączyć do rodowego herbu.

Wraz z końcem średniowiecza kariera zygzaka załamała się i na wiele lat został on niemal zapomniany. Jego odrodzenie nastąpiło na początku XX wieku, dzięki dwóm wiedeńskim projektantom sztuki użytkowej, twórcom Warsztatów Wiedeńskich. Propagowali oni coś zupełnie odmiennego od wszechobecnej secesji, znanej z bogatych zdobień. Wiedeńscy artyści, zrzeszeni w Warsztatach swoim odbiorcom zaproponowali geometrię, prostotę i kontrasty kolorystyczne. Przez kilkanaście lat ich projekty zyskiwały wielu sympatyków, jednak chyba nie był to jeszcze ich czas, gdyż amatorów prostoty z roku na rok zaczęło systematycznie ubywać.

Kolejnej próby wylansowania zygzaka podjęło się, w latach 50 ubiegłego wieku, małżeństwo Missonów, producentów dzianinowych ubrań, jednak ich zygzak musiał na swoje 5 minut czekać aż 20 lat. Dziś natomiast zygzak jest znakiem rozpoznawczym ich firmy.

Choć wzór ten towarzyszy sztuce użytkowej od wielu już lat, to zdaje się, że obecnie jest najnowszym odkryciem projektantów i tym razem zanosi się na to, że zostanie z nami na dłużej. Opanował bowiem już mocno trendy wnętrzarskie, które jak wiadomo, nie zmieniają się tak szybko. Szczególnie upodobał sobie zygzak domowe tekstylia oraz dywany

  • Dywany w zygzaki są obecnie szalenie popularne. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach reprezentacyjnych, np., salonach, jak i tych bardziej osobistych, takich jak pokój dziecięcy czy sypialnia.
  • W stylizacjach młodzieżowych prym wiodą kolorowe, pastelowe zygzaki.
  • Popularne są także aranżacje z zastosowaniem rozmaitych zygzakowych wariacji. W takim przypadku doskonałym dodatkiem do wnętrza okazuje się ciekawy dywan okraszony wzorem nieregularnego zygzaka.
  • Zygzaki lubi oparty na prostocie form styl skandynawski.
  • Fantastycznie zygzak zgrywa się także z nowoczesnym i bardzo efektownym stylem nowojorskim. Styl nowojorski jest dość oszczędny, ale ekskluzywny i gustowny, dlatego stawia na sprawdzone kontrasty.
  • Dywan w zygzak, inspirowany francuską jodełką można połączyć z aranżacją wnętrza w stylu retro. Doskonale zaprezentuje się na podłodze z prawdziwych desek.

Chevron na dywanie

* * *

Wybierz dywan dla siebie!

Sprawdź tysiące wzorów dywanów małych i dużych. Wszystkie dywany prezentowane w ofercie sklepu są dostępne od ręki – wysyłamy je w 24 godziny od złożenia zamówienia. Dostawa jest bezpłatna – zero złotych! A możesz też otrzymać dywanik gratis (do zamówień powyżej 200 zł). Odwiedź już teraz sklep Dywany-Chodniki.com i wybierz swój nowy dywan.

Dodaj komentarz