Najpiękniejsze dywany można kupić tylko we Wrocławiu 🙂 Cudowne dywany, przywodzące na myśl dzieła perskich czy tureckich tkaczy zachwycają orientalnym wzornictwem. Piękne dywany o nowoczesnych ornamentach lub bajecznie kolorowe rodem z dziecięcych fantazji są chętnie kupowane nie tylko przez wrocławian. Także w sklepie internetowym Dywany-Chodniki.com można kupić modne dywany w szerokiej gamie rozmiarów, kolorów i wzorów.
Ale zostawmy na chwilę dywany i chodniki oraz nasz sklep internetowy.
Zapraszamy do podróży po Wrocławiu i jego historii…
Wrocław, to miasto, którego ślady odnajdujemy już na mapie Klaudiusza Ptolomeusza w II wieku naszej ery. Prawdopodobnie w miejscu starożytnej osady, gród o nazwie Wracislaw, założony został w początkach X wieku przez księcia czeskiego Vratislawa I. Z całkowitą pewnością natomiast można już o Wrocławiu mówić od końca X wieku, kiedy to Mieszko I włączył teren dzisiejszego Śląska w granice państwa Polan.
Wrocławska magia
W 985 roku na wyspie Ostrów Tumski, z inicjatywy Mieszka I powstał gród. Niezwykłość tego miejsca, zwanego też Ziemią Świętą polegała na całkowitej nietykalności. Najgroźniejszy nawet przestępca, po przekroczeniu mostu wchodził w strefę do której nie docierała władza świecka, stawał się nietykalny. Piękna zabytkowa zabudowa Ostrowia, który w końcu XIX wieku został połączony z lądem dzięki zasypaniu jednego z koryt Odry, uległa całkowitemu zniszczeniu na skutek akcji wyzwolicielskiej, prowadzonej przez artylerię radziecką. Po wojnie odbudowano piękne, bogato zdobione kamienice, przywracając jego pierwotny urok. Prawdopodobnie w katedrze tumskiej znajduje się energetyczny czakram. Warto, więc zatrzymać się tam na chwilę i sprawdzić pozytywne działanie magnetycznych sił.
1000 lecie Wrocławia.
W roku 1000-nym, po zjeździe gnieźnieńskim, ustanowiono we Wrocławiu biskupstwo. Było to jedno z trzech najwcześniejszych biskupstw w Polsce.
Od ustanowienia Testamentu Bolesława Krzywoustego w 1138 roku Wrocław stał się siedzibą Piastów zwanych Śląskimi a zamek zbudowany w Ostrowie Tumskim rezydencją książąt śląskich. Ostatnim z rezydujących tam książąt z linii piastowskiej był Henryk IV Probus. Po śmierci Henryka VI Dobrego w 1335 roku Wrocław znalazł się pod rządami czeskimi.
Prawa lokacyjne Wrocław otrzymał w 1214 roku lub 1226, źródła nie są zgodne co do tego faktu. Niemniej jednak jest to jedno z najstarszych miast polskich. Władał wówczas Śląskiem Henryk Brodaty z rodu Piastów. Władca, który zasłynął jako jeden z najaktywniejszych działaczy na rzecz osadnictwa. Pod jego rządami powstało na Śląsku najwięcej osad, miast i wsi.
Wojenne pożogi
Tak jak wiele innych miast, na przestrzeni dziejów Wrocław także odczuwał na sobie przykre skutki wojen. W 1241, z obawy przed najazdem znanych z brutalności Mongołów, ówczesny władca Śląska Henryk II Pobożny, nakazał mieszkańcom opuścić miasto i spalić je. Ludność wraz ze zgromadzonymi zapasami żywności schroniła się na zamku który dzielnie opierał się kilkudniowemu oblężeniu Tatarów.
5 czerwca 1443 wrocławianie mieli okazję poznać moc żywiołów i gniew podziemnych mocy. W tym dniu ziemia zadrżała pod ich stopami. Trzęsienie ziemi jakie nawiedziło Wrocław o sile 6 w skali Richtera poczyniło dość duże szkody w zabudowie miejskiej.
Miasto leżące na skrzyżowaniach najważniejszych szlaków handlowych prężnie rozwijało się do wybuchu wojny trzydziestoletniej. Zrujnowane wojną, opuszczone przez większość mieszkańców świetność odzyskało dopiero w XVIII wieku. Znajdujący się pod rządami niemieckimi Breslau (Wrocław), pod koniec XIX wieku obok Berlina i Hamburga zaistniał jako trzecie co do wielkości i znaczenia miasto w Niemczech.
Po wielu wiekach, spędzonych pod rządami władców czeskich, austriackich i niemieckich, Wrocław został przywrócony Polsce w 1945 roku. Dziś możemy poszczycić się miastem, w którym co krok natknąć się można na wiele rekordowych „naj…
Najstarsze
Najstarsze i największe polskie ZOO znajduje się we Wrocławiu. Otwarte w 1885 roku do dnia dzisiejszego funkcjonuje i wciąż powiększa swą i tak już największą w Polsce kolekcję zwierząt. We wrocławskim ogrodzie zoologicznym, można oglądać gatunki nie występujące już w naturalnym środowisku. Największa w Europie kolekcja 750 osobników reprezentujących 160 gatunków zmiennocieplnych rozgościła się w dawnej zabytkowej restauracji. Zwierzęta mieszkają w zabytkowych budynkach a ptaki w pięknej, ogromnej wolierze… największej w Polsce zresztą.
Najwięcej
Charakterystycznym elementem wrocławskiego krajobrazu są mosty. Opływany przez pięć rzek i ich liczne odnogi słusznie porównywany jest do Wenecji czy Amsterdamu. W mieście znajduje się aż 112 mostów. Najpiękniejszy z nich to Most Oławski, zbudowany na wzór mostów rzymskich czy paryskich pozwala poczuć zachodnioeuropejskie klimaty. Najdłuższy zaś to Most Grunwaldzki, który w chwili otwarcia w 1910 roku był najdłuższym mostem w Europie.
Najniezwyklejsze
Niewiele jest na świecie miejsc, w których można podziwiać tak niecodzienne dzieła ja Panorama Racławicka. Obraz, eksponowany w specjalnej rotundzie, składa się z 14 połączonych ze sobą brytów. Ma 120 metrów długości i 15 metrów wysokości. Wielkie malowidło przedstawia zwycięską bitwę stoczoną pod Racławicami, gdzie wojskami polskimi dowodził Tadeusz Kościuszko.
Wrocławska Japonia
Unikat na skalę europejską, otwarty w roku 1913 stanowi Ogród Japoński we Wrocławiu. Zniszczony podczas wielkiej powodzi w 1997 roku dziś znów zachwyca swym pięknem. Dzieło stworzone zgodnie z zasadami japońskiej sztuki ogrodniczej nastraja do zadumy i kontemplacji. Odnaleźć tu można cząstkę Kraju Kwitnącej Wiśni. A pośród skał, wodnych oczek i orientalnej roślinności typowe dla japońskich ogrodów wyciszenie.
Wrocław
Wrocław, to nie tylko piękna historia ale też dzisiejszy tętniący życiem Stary Rynek, zachwycający późnogotycki Ratusz czy jedna z najstarszych restauracji w Europie Piwnica Świdnicka. Jest to miasto ze wszech miar atrakcyjne zarówno pod względem przeszłości jak i dzisiejszych atrakcji.
Zapraszamy do Wrocławia – jeśli nie po dywan to choć na spacer po tym pięknym i pełnym historii mieście.