Co szkodzi dywanom? Poradnik

Dywan, podobnie jak każdy przedmiot użytkowy zużywa się podczas codziennej eksploatacji. Może on ulec zniszczeniu szybciej, jeśli nie zadbamy o niego odpowiednio.

1. Ciężkie meble

Dywan utkany jest ze sprężystej przędzy, jednak niezależnie od jej elastyczności, zostanie ona na stałe zagnieciona, jeśli ciężki mebel czy jakiś inny przedmiot będzie ją ugniatał przez dłuższy czas. Mimo iż istnieje wiele sposób na podniesienie zagniecionego runa dywanu, pewne zmiany niestety mogą okazać się już nieodwracalne. Z tego powodu najlepiej jest kupić taki dywan, którego nie trzeba będzie upychać pod meblami. Stół czy ława, stojące na środku kobierca warto raz na jakiś czas odrobinę przesunąć, aby nie uciskał runa zbyt długo.

2. Brud

Kolejnym powodem, dla którego nasz dywan może wcześniej stracić swa urodę, jest zbyt rzadkie odkurzanie. Wraz z kurzem w dywanie osiadają także drobinki piasku i innych nieczystości, jednak najbardziej szkodzi dywanowi piasek. Piasek przemieszczający się w runie dywanu podczas chodzenia, ociera się o nitki przędzy, doprowadzając do jej ścierania. Równie nieprzyjemnie konsekwencje może mieć dla dywanu brak natychmiastowej reakcji w przypadku zalania go sokiem, winem lub innym zawierającym barwniki płynem. Po jakimś czasie plamy mogą okazać się już niemożliwe do całkowitego usunięcia. Dodatkowo kurz i piasek z czasem zbyt silnie obciążają runo, które traci swą elastyczność i w konsekwencji dywan robi się twardy, nieładny i niezbyt miły w kontakcie ze stopami.

3. Przemoczenie

Choć wiele współcześnie produkowanych dywanów jest dość odporna na zamoczenie, to jednak zawsze istnieje zagrożenie, że któryś składnik farby, stosowanej do koloryzowania przędzy okaże się mniej odporny na wodę i straci lub zmieni kolor. W zależności od przędzy dywan, w przypadku zamoczenia może też się skurczyć. Nie dzieje się to zbyt często jednak zawsze warto zachować ostrożność przed podjęciem decyzji o wypraniu go na mokro. Lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalistów i oddać dywan do czyszczenia firmie zajmującej się praniem dywanów.

4. Dym z papierosów

Dym z papierosów nie tyle szkodzi samemu dywanowi, co jego posiadaczom, niemniej związki chemiczne zawarte w tytoniu również nie pozostają bez wpływu na żywotność dywanu. Wszelkie zapachy przenikają do naszych domowych tekstyliów i o ile zasłony czy firany są prane dość często, to dywany czy kanapy już niekoniecznie, dlatego dywan przyjmuje zapach już na stałe. Naukowcy badający wpływ dymu tytoniowego na zdrowie orzekli, że osady z nikotyny osiadłe w tekstyliach, wchodząc w rekreację z innymi nieczystościami tworzą wysoko rakotwórcze związki, znacznie groźniejsze dla zdrowia niż sam dym tytoniowy. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci, gdyż te oddychają bliżej podłogi.

5. Zbyt silne tarcie

Współczesne przędze, z których wytwarza się dywany, to przędze niebywale wytrzymałe niemniej także one mają swoje granice wytrzymałości. Użytkując dywan w standardowy sposób, czyli chodząc po nim boso lub w domowym obuwiu dywan będzie zużywał się znacznie wolniej niż gdybyśmy deptali po nim w butach, w których wychodzimy na zewnątrz. Takie buty mają zazwyczaj twardsze podeszwy, a co za tym idzie, runo dywanu poddawane jest silniejszemu tarciu.

Dodaj komentarz