Boso po dywanie

Boso po dywanie. W życiu możemy zaznać wielu małych codziennych przyjemności. Jedną z nich jest chodzenie boso po miękkim dywanie. Jakie korzyści mogą wyniknąć z takich bosych spacerów?

Zacznijmy od dzieci i dywanów dla dzieci.

Wszyscy wiemy, że gdy maluch uczy się chodzić, powinien robić to bez obuwia. Gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, jego stopy są jeszcze bardzo niestabilne, a mięśnie słabe, dlatego nogi dziecka często się pod nim uginają. Z tego powodu dziecko pod swoimi maleńkimi stópkami powinno mieć miękko. Gdy maluch chodzi po miękkim podłożu, jego stopa uczy się odpowiednio układać, mięśnie pracują w optymalnym napięciu. Aby na takim miękkim podłożu utrzymać ciało dziecka w pionie, stawy skokowe i biodrowe pracują w naturalnym rytmie, a sam kręgosłup zmuszony jest do przybierania właściwej mu, zdrowej pozycji. Twarda powierzchnia powoduje nadmierne napięcie mięśni, a stopa nie ma szans na naturalne kształtowanie się.

Dywan dla dzieci – Bambino 500

Dywan dla dzieci – Bambino 500

Dzieci chodzące boso po twardych panelach czy płytkach narażone są na płaskostopie i koślawość kolan. Często rodzice, aby zabezpieczyć szkraba przed zimną podłogą, zakładają na jego nóżki kapcie, ale zarówno kapcie, jak i twarda podłoga niekorzystnie wpływają na rozwój stop i nóg dziecka. Zatem drodzy rodzice, w domach, gdzie mieszkają maluszki szykujące się do przemierzania świata, muszą znaleźć się miękkie dywany. W przypadku starszych dzieci, zaleca się chodzenie boso w celu skorygowania wad postawy i stóp.

Dywan dla dzieci - Bambino 6912 green

Dywan dla dzieci – Bambino 6912 green

Ale chodzenie boso po dywanie zalecane jest nie tylko dzieciom. Każdy, komu doskwierają bóle stawów, kolan czy kręgosłupa powinien korzystać z dobrodziejstwa dywanu pod stopami i chodzić po nim boso. Działa tu podobna zasada, jaką przyjmuje się w przypadku dzieci. Twarde podłoże wymusza zwiększone napięcie mięśni, stopy zmuszane są do nienaturalnej pozycji a stawy, podobnie jak mięśnie muszą wykonać większą pracę. Chodzenie boso zalecane jest dorosłym także w przypadku halluksów.

Dywan dla dzieci i młodzieży - HAP 896 Light Lilac

Dywan dla dzieci i młodzieży – HAP 896 Light Lilac

Dywany są doskonałymi przewodnikami ciepła, zatem zapewniają stopom ciepło. Powinny to wziąć pod uwagę osoby, którym marzną stopy. Stopa zamknięta w domowym obuwiu ma utrudniony przepływ krwi, co powoduje marznięcie. Podczas chodzenia po dywanie występuje zjawisko tarcia, które powoduje wzrost ciepła, a samo ocieranie skóry o runo dywanu zapewnia stopom przyjemny masaż.

Dywan Komfort Exclusive - Nevada m10 green

Dywan Komfort Exclusive – Nevada m10 green

Chodzenie boso po dywanach pobudza zmysły i zapobiega rozwojowi rozmaitych infekcji. Stopy się dotleniają, a to nie dopuszcza do rozwoju grzybic. Podczas bosych spacerów zostają obudzone i pobudzone zakończenia nerwów znajdujące się w stopach, dzięki czemu usprawnia się krążenie krwi oraz pobudza receptory zmysłów, odpowiedzialne za rozmaite narządy wewnętrzne.

Dywan tradycyjny - Yesemek II owal beż

Dywan tradycyjny – Yesemek II owal beż

Zatem musimy przyjąć, że zarówno posiadanie dywanu, jak i chodzenie po nim boso korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Dodaj komentarz